MENU

Aktualności - Aktualności

Urodzony w SK Golejewko w 1950 roku Dorpat miał doskonałych włoskich rodziców (Ettore Tito i Acauasparta po Sans Craintc), hodowli Federico Tesio, zarekwirowanych przez Niemców podczas wojny. W wieku dwóch lat był niepokonany w czterech występach, w tym w Produce i w biegu o Nagrodę Sofii w międzynarodowym mityngu. Jako trzylatek zapewne najpierw by wystartował w gonitwie o Nagrodę Rulera. Niestety, nie rozgrywano jej na Służewcu w latach 1951 – 1954, więc nie miał szansy przejścia do historii jako koń trójkoronowany.

W historii Służewca pisanej przez jeźdźców tak się zdarzyło, że w trzech okresach dominowały pary dżokejów: w pierwszej dekadzie (1946-56) po wojnie Kazimierz Jagodziński i Walenty Stasiak; w latach 1964-77 Jerzy Jednaszewski i Mieczysław Mełnicki oraz od 1989 do 2002 roku Tomasz Dul i Janusz Kozłowski. Dziś przedstawiamy pierwszego z wymienionych, który był wspaniałym taktykiem i słynął z tego, że najwyżej trzy razy używał bata w trakcie wyścigu.

W wyścigach arabskich przeważają konie siwe, gniade i kasztanowate. Rzadkimi okazami są natomiast karosze, czyli maści karej. Spośród siwków najbardziej rzucają się w oczy te, które są białe jak mleko. One występują w populacji arabów rozpoczynających wyścigową również bardzo rzadko. Pierwszym mlecznobiałym arabem, który wgrał Derby na Służewcu był w 1950 roku Laur (Lotnik – Kalina), a drugim trzydzieści lat później… Mahoń (Tryptyk – Mątwa).

Od dziś do 18 września przedstawiać będziemy sylwetki wybitnych koni, trenerów i dżokejów, Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżymy Państwu historię warszawskich wyścigów i ułatwimy wybór bohaterów 80-lecia Toru Służewiec. Kartę do głosowania, zawartą w programach wyścigowych, po skreśleniu swoich faworytów (po jednym w każdej z czterech kategori) należy wrzucić do urny konkursowej na terenie Toru Służewiec. Jako pierwszą przedstawiamy kandydaturę legendarnego Turysty.

Najważniejszymi wydarzeniami pierwszej części sezonu w rywalizacji koni czystej krwi arabskiej były: niezwykła metamorfoza ubiegłorocznego derbisty Severusa w biegu o Nagrodę Ofira, dominacja Dragona w derbowym roczniku, ale dopiero po założeniu mu okularów, łatwe zwycięstwo Salama Al Khalediah w biegu o Nagrodę Bandosa i efektowny powrót na bieżnię, po roku i 10 miesiącach przerwy, derbisty z 2015 roku Alladyna.

Pierwsza część sezonu na Służewcu dobiegła końca, a jej świetnym podsumowaniem była piękna Gala Derby, która odbyła się w minioną niedzielę. W najważniejszych gonitwach zwyciężały konie szkolone przez trenerów-weteranów, mających za sobą już wiele lat prowadzenia stajni na Służewcu. Młodsi trenerzy nie oddali pola bez walki, ale tego najważniejszego dnia triumfowało doświadczenie.

Liga Mediów
7 lipca 2019

Notowania po 19 dniach.

Nie darmo wśród bywalców toru panuje opinia, że Andrzej Walicki ma dobrą rękę do klaczy. Nosząca imię greckiej bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia Nemezis sprawiła mu piękny prezent na jubileusz 50-lecia pracy trenerskiej w postaci 13 błękitnej wstęgi, którą dekorowane są konie wygrywające Derby.

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń